Ateş Böcekleri Projesi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı ‘ GÖRME ARAŞTIRMA VE AZ GÖRME REHABİLİTASYONU MERKEZİ ‘ Türkiye’de görme rehabilitasyonu konusunda üniversite bünyesinde yapılandırılmış ilk ve tek merkezdir.

Türkiye’de yaklaşık 500.000 civarında görme engelli yaşadığı tahmin edilmektedir. Bunun 400.000 i yani büyük çoğunluğu az görendir. Görme doğduktan sonra kazanılan bir fonksiyondur. Bu nedenle görme öğrenilebilir , geliştirilebilir hatta  uygun nitelikli görsel uyaranlar verildiğinde artırılabilen bir duyudur.  Merkezimizin temel hedefi  az görenlerin yaşam kalitelerinin yükseltmek olup bu kapsamda  verilecek destekler kişinin yaşı , yaşamdaki rolü, ve beklentilerine göre bireysel olarak planlanır. Ancak genel uygulamalarımız

·        Özellikle bebek ve erken çocukluk dönemi

·        Okul öncesi ve okul çağı

·        Yetişkinler

Olmak üzere 3 ana grupta incelemekteyiz.

Merkezimizde Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ATEŞ BÖCEKLERİ  isimli az görenlere yönelik proje yürütülmektedir. Bu proje ile hem merkezimizde rehabilitasyon uygulamaları için gerekli alt yapı ve donanım desteği sağlanmış hem de   toplum farkındalığına yönelik tanıtımlar, bilgilendirmeler  ve eğitim çalışmaları yapılmıştır. Projede eğitim ve rehabilitasyon bölümü Merkezimiz tarafından sağlanmaktadır. Bu projenin birinci ayağı   görme yetersizliği olan bebek ve küçük çocuklara yönelik programdır.  İlk 3 yaş gelişimsel acildir. Minimum bir görme bile bebek ve çocukların gelişiminde ve eğitiminde çok önemlidir. Sadece ışığı alılayabilseler bile az gören olarak kabul edilip görme habilitasyonuna alınmalıdır. Bu nedenle bugüne kadar yapıldığının aksine bebeklerin büyümesini beklemek yerine özel eğitim desteğine başlamak gerekir. İkinci olarak Az gören okul öncesi ve okul çağı çocuklarının uygun çevre koşullarını oluşturulması ve yardımcı optik cihazların ( Teleskopik gözlük – büyüteç vb. )  kullanılmasıyla eğitimde soyutlanmadan kendi yaşıtları ile birlikte eğitim alabilmelerini sağlanmaktır. Kişiye uygun olarak görsel habilitasyon programı  hazırlanmakta olup ilgili araştırmalar ve aile eğitimleri Kurtuluş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından yürütülmektedir.

Projemizi bir buçuk yıldır yürütmekteyiz. Proje kapsamındaki çalışmalarımızın sonucunda gerek bebeklerde gerek okul öncesi ve okul çağı çocuklarında kendi durumlarına göre çok ciddi anlamda gelişmeler gözlemlenmiştir. Bu nedenle görme yetersizliği olan bebeğe ve çocuklara sahip olan ailelerin ümitsizliğe kapılmadan bir an önce mutlaka bir göz hekimi tarafından planlanan  habilatasyon programlarına başlamalıdırlar.

RESİMLER

VİDEOLAR

 Ateş Böcekleri 0-3 Yaş 

Ateş Böcekleri – Okul Çağı